Seçmen Kağıdı Nereden Alınır? Seçmen Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne geri sayarken, süreçle ilgili detayları içeren takvim duyuruldu. Resmi Gazete’de seçim takvimi yayınlandıktan sonra, seçmen listelerinin askıya çıkacağı tarih 2023 olarak belirlendi. Peki, seçmen bilgi kağıtları ne zaman dağıtılacak ve nereden temin edilecek? İşte 2023 seçim takvimindeki önemli tarihler…

Seçmen Kağıdı Nedir?

Seçmen kağıdı, seçmenin hangi sandıkta ve okulda oy kullanacağını gösteren resmi bir belgedir. Bu kağıt, seçim öncesinde seçmenlere gönderilir ve seçim günü oy kullanma işlemi sırasında yönlendirici ve bilgilendirici bir nitelik taşır.

Seçmen kağıdı olmaksızın da oy kullanabilmeniz mümkündür; ancak nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesini ziyaret etmeniz ya da seçmen kağıtları e devlet üzerinde “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” ekranından seçmen kağıdı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Peki seçmen kağıtları ne zaman verilecek, seçmen kağıdı gelecek mi? Oy kullanacak olan vatandaşlar şimdiden bu soruların cevabını aramaya başladı. İşte seçmen kağıtlarıyla ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar:

Seçmen Bilgi Kağıdı Nereden Alınır?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 14 Mayıs Pazar günü düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için seçmen kağıtları dağıtılmaya başladı. Peki, seçmen kağıdı nereden alınır, nasıl alınır? 14 Mayıs seçimlerinde oy kullanabilmeniz için seçmen kağıdı ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgilere yer verdik.

Seçmen Kağıtlarını Seçmenlere Kim Verir?

Seçmen kağıtlarını seçmenlere kim verir, diye merak ediyorsanız bunun cevabını detaylıca verebiliriz. Türkiye’de seçmen bilgi kağıtları, ilçe seçim kurulları tarafından PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) aracılığıyla seçmenlere dağıtılır. Seçmen bilgi kağıtlarında, seçmenin hangi sandıkta ve nerede oy kullanacağı gibi önemli bilgiler yer alır.

PTT, seçim tarihine yaklaşırken, ilçe seçim kurullarından aldığı seçmen bilgi kağıtlarını seçmenlerin kayıtlı olduğu adreslere gönderir. Ancak bu uygulama köy ve kasaba gibi yerleşim bölgelerinde doğrudan seçmenlerin adreslerine ulaşmaz. Dolayısıyla bu bölgelerde Muhtar seçmen kağıtlarını seçmenlere verir.

Seçmen Kağıdı Ne Zaman Gelir?

14 Mayıs Pazar günü düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için seçmen kağıtları dağıtımı genellikle seçime 2-3 hafta kala dağıtılmaya başlanır. Bu süreçte; seçmen kağıdı ne zaman gelir ya da seçmen kağıdı çıktı mı merak ediyorsanız seçmen kağıdı rehberimizi okumaya devam edin.

Seçmen kağıdı ne zaman gelir 2023 yılının en çok merak edilen sorularından biridir. Dolayısıyla bu sorunun cevabı şu şekilde olacaktır; Seçmen kağıtları bulunduğunuz il, ilçe ve bölgeye göre farklı zamanlarda adresinize PTT aracılığıyla adresinize iletilmektedir. Eğer ilçe merkezi dışında bir mahalle veya köyde ikamet ediyorsanız seçmen kağıdı muhtarlıktan alınabilmektedir.

YSK Seçmen Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

18 yaşına gelmiş her Türk vatandaşı seçmen kağıdı e devletten alınır mı, sorusunun cevabını aramaya başladı. Bu sorunun cevabı; Oy pusulasında oy kullanma hakkı olan Türk vatandaşlarının seçmen kağıdı sorgulaması, seçmen kağıdı E-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” hizmetini kullanarak yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileri sorgulayabilir. Seçmen kaydı sorgulaması yapan vatandaşın hangi okulda veya sandıkta oy kullanacağı bilgileri bu hizmette detaylı olarak belirtilmektedir.

E-Devlet İle Seçmen Bilgi Kağıdı Alma Adımları

E-devlet üzerinden seçmen kağıdı alma işlemleri aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

E-Devlet üzerinden seçmen bilgi kağıdı almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. İlk olarak, e-Devlet sistemi olan “www.turkiye.gov.tr” adresine gidin.
  2. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayarak e-Devlet hesabınıza giriş yapın. Eğer henüz bir e-Devlet hesabınız yoksa, size verilen şifre ve kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız veya henüz almadıysanız, size en yakın PTT şubesinden şifre alabilirsiniz.
  3. E-Devlet ana sayfasında yer alan arama kutucuğuna “seçmen bilgi kağıdı” yazarak arama yapın veya “Seçmen Sorgulama” başlığı altındaki ilgili hizmeti bulun.
  4. Arama sonucunda çıkan “Seçmen Bilgi Kağıdı Sorgulama” veya “Seçmen Sorgulama” hizmetine tıklayın.
  5. Açılan sayfada, sizden istenen bilgileri (T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi gibi) doğru bir şekilde girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
  6. Sorgulama sonucunda, seçmen bilgi kağıdınız ekrana gelecektir. Bu bilgi kağıdında, hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağınız ile ilgili bilgiler yer alacaktır.
  7. Eğer isterseniz, seçmen bilgi kağıdınızı PDF formatında indirip yazdırabilirsiniz. Böylece seçim günü yanınızda bulundurarak oy kullanma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu adımları takip ederek e-Devlet üzerinden kolayca seçmen bilgi kağıdı alabilirsiniz.

Seçmen Kağıdı Olmadan Oy Kullanılabilir mi?

Yerel seçimlere çok az bir süre kala, vatandaşlar seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabilir mi? sorusunun cevabını aramaya başladı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçmen kağıdını alamayan veya kaybeden vatandaşların ne yapacakları sorusu bu noktada önem kazandı. Seçmen kağıdı olmadan oy kullanmak mümkün mü? İşte bu merak edilen sorunun cevabı:

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabilir mi ya da oy kullanmak için seçmen kağıdına ihtiyaç duyulup duyulmadığı ve hangi kimlik türleriyle oy atabileceğimize dair sorunun yanıtı şöyle; Aslında seçmen kağıdı, seçmenin hangi okul ve sandıkta oy kullanacağına dair yönlendirici ve bilgilendirici bir işleve sahiptir.

Hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağınızı öğrendiğinizde, seçmen kağıdı alma gibi gerekliliğe ihtiyaç duymazsınız. Eğer seçmen kağıdı dağıtımı olmadıysa ya da seçmen kağıdı gelmedi ise oy kullanacağınız okul ve sandığın bilgisini YSK’nın internet sitesinden öğrenip seçmen kağıdı olmadan oy kullanabilirsiniz.

Oy Kullanmak İçin Seçmen Kağıdı Gerekli mi?

Seçmen kağıtları e devlet üzerinden sorgulanabildiği için yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileriniz görüntüleyip oy kullanacağınız yer bilgilerini öğrendikten sonra seçmen kağıdına gerek yoktur.