KYK WİFİ Giriş, Çıkış Nasıl Yapılır? Bağlantı Sorunu Çözme

KYK yurdunda kalıyorsanız veya Gençlik ve Spor Bakanlığı imkanlarından yararlanıyorsanız ücretsiz, kotalı GSB veya KYK wifi internetini kullanıyorsunuz ya da kullanacaksınız, demektir.

Özellikle yılın 10 ayı KYK yurtlarında kalan öğrenciler için oldukça önemli olan ücretsiz internet ihtiyacı KYK wifi ile karşılanmaktadır. Ancak hem kotalı olması hem de çoğu ildeki altyapı yetersizliğinden kaynaklı olarak KYK wifi giriş ve çıkış sorunlara neden olmakta, resmi sitesinde de bir rehber olmadığından öğrenciler KYK wifi sorunlarını çözememektedir.

Bu rehberimizde KYK wifi şifresi nasıl alınır? KYK wifi giriş ve çıkış nasıl yapılır? Sıklıkla karşılaşılan KYK wifi bağlantı ve yurt interneti hız sorunları nasıl çözülür, detaylıca anlattık.

GSB KYK Wİ-Fİ Nedir?

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde sunulan GSB Wifi uygulaması 800 binden fazla öğrencinin KYK yurtlarında ücretsiz olarak kullanabildikleri özel internet ağıdır. KYK WİFİ giriş https://wifi.gsb.gov.tr/ adresinden ağa bağlı cihazlar ile erişim sağlanabilmektedir.

KYK WİFİ Şifresi Nasıl Alınır?

Öğrenciler KYK WİFİ giriş yapabilmek için KYK yurtlarının yetkili idaresinden aldıkları kullanıcı adı ve şifre ile GSB Wifi giriş adresine bağlanmaları ve ardından aldıkları kullanıcı adı ve şifre ile özel ağa giriş yapmaları gerekmektedir.

E-Devletten KYK Şifresi Nasıl Alınır?

Ayrıca yeni sisteme göre öğrencilerin taahhütname işlemlerini gerçekleştirmek ve şifre alabilmelerini kolaylaştırmak için turkiye.gov.tr (e-devlet) adresinden GSB Wifi Şifre İşlemleri hizmeti açılmıştır. Öğrencilerin kullanıcı adı varsayılan olarak T.C kimlik, e-posta veya okul numarasıdır. Hizmeti kullanarak taahhütname onaylandıktan sonra şifre alınacaktır. Şifreye sahip olan öğrenci https://wifi.gsb.gov.tr/ adresinden KYK Wifi hizmetine erişebilecektir.

KYK Wifi Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

KYK Wifi şifrenizi unuttuysanız idari birime başvurarak veya Gençlik ve Spor Bakanlığı ücretsiz yurt interneti öğrenci şifre işlemleri sayfasını ziyaret etmelisiniz.

Gerekli bilgiler doldurulduktan ve taahhütname kabul edildikten sonra öğrenci GSB Wifi portalına bağlanarak ya da portal kyk gov tr üzerinden yurt internetine giriş yapabilmektedir.

KYK Wifi İnternet Ağından Kimler Faydalanabilir?

KYK wifi internetinden yararlanacak kişiler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Bu kişiler aşağıda listelenmiştir:

  • GSB Yurdunda Kalan Öğrenci
  • Gençlik Merkezi Üyesi
  • T.C. Gençlik Ve Spor Bakanlığı Personeli
  • Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi Sporcusu
  • Sporcu Eğitim Merkezi Sporcusu

Eğer GSB wifi uygulamasından faydalanmak istiyorsanız, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı personeli, gençlik merkezi üyesi, GSB yurtlarında kalan öğrenci, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi Sporcusu veya Sporcu Eğitim Merkezi Sporcusu olmak zorundasınız. Liste içerisinde yer alıyorsanız e-devletten onayladığınız taahhütnameden sonra alacağınız şifre ile KYK Wifi giriş yapabilirsiniz.

KYK WİFİ Giriş Nasıl Yapılır?

KYK wifi giriş yapmak için öncelikle bulunduğunuz lokasyonda bir KYK kablosuz wireless ağı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yakın mesafeden yüksek çekim gücünde KYK wifi modem sinyali alıyorsanız wifi KYK girişi yapabilirsiniz.

Ağa bağlandıktan sonra https://wifi.gsb.gov.tr/login.html adresine gidin. E-devlet üzerinden aldığınız şifrenizi doğrulama sayfasına girerek giriş işlemlerinizi gerçekleştirin.

KYK WİFİ Çıkış Nasıl Yapılır?

KYK wifi oturum açtıktan sonra siz oturumu kapatana dek açık kalacaktır.  Eğer interneti kullanmıyorsanız oturumunuzu kapatmanız yararınıza olur. Çünkü her öğrenciye ayrı tahsis edilen aylık kotanız gereksiz yere dolarsa internet kullanımınız kısıtlanacaktır.

Kyk wifi portalı
Kyk wifi portalı

Benzer şekilde oturumu açmış olduğunuzu unutup cihazınızdan yasaklı bir siteye giriş yaptığınızda sistemden yasaklanabilir, oturumunuz pasifleştirilebilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için giriş yaptığınız KYK wifi doğrulama sayfası adresine tekrar bağlanıp “Çıkış” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

KYK WİFİ Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar faydalı bir uygulama olsa da taahhütname gereği internet erişimi sınırlıdır. KYK yasaklı sitelere girişi engellemiştir. Bu sitelere erişmek için VPN kullananlar tespit edildiğinde cezai işlem uygulanır. Bu nedenle internet tarama geçmişi kayıt altına alındığından, KYK internetini kullanırken dikkatli olmak gerekir.

KYK WİFİ İnternet Bağlantı Sorunları

KYK Wifi genellikle tek bir cihazla sınırlıdır. Bu nedenle GSB Wifi giriş için farklı cihazlardan da aynı anda bağlanmaya çalışıyorsanız oturumunuzu ilk açtığınız cihazdan KYK wifi çıkış yapmadıkça bağlantı kuramazsınız. Genellikle yurt wifi hakkı olan kişiler kişisel bilgisayarlarında oturum açtıktan sonra cep telefonlarından da bağlanmak istediklerinde KYK WİFİ bağlanma sorunları ortaya çıkmaktadır.

Buna ek olarak VPN ve reklam engelleyici yazılımlar kullanan kişiler de yurt internetine erişmekte zorluk yaşamaktadır. Bu sorunların en yaygın olanlarını aşağıda detaylandırıp, çözüm önerileri verdik.

KYK Wifi Giriş Ekranı Gelmiyor Sorunu Çözümü

KYK wifi oturum açma ekranı gelmiyor, peki ya neden böyle oluyor? Bazı kullanıcılar GSB wifi sayfasından giriş yapmayı deneseler de doğrulama sayfasının gelmediğini iddia ediyorlar. Bunun sebebi KYK wifi SSID bağlantısına sahip olmadıklarından kaynaklanmaktadır.

Bu sayfaya erişmek için öncelikle bulunduğunuz KYK noktasındaki KYK WiFİ ağına bağlı olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla farklı bir internet ağına bağlıysanız wifi.gsb.gov.tr adresine erişim sağlayamayacaksınız.

Kyk wifi giriş ekranı
Kyk wifi giriş ekranı

Bununla birlikte üstteki şartları sağlıyorsanız ve KYK’da bulunan modeme bağlı olduğunuz halde wifi giriş ekranı gelmiyorsa yurttaki internet ağında teknik bir sorun olabilir. Yine de bir sorun olmadığını düşünüyorsanız cihazınızın tarayıcı geçmişini temizleyip yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Üstteki çözümlerin hiçbiri işinize yaramadıysa Tarayıcınızda VPN veya reklam engelleyici bir eklenti olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bu tarz yazılımlar aktifse, pasif hale getirip, yeniden deneyin.

KYK WİFİ Maksimum Giriş Hakkınız Doldu Sorunu

Bu sorunu yaşıyorsanız büyük ihtimalle birkaç farklı cihazdan aynı anda oturum açmaya çalışıyorsunuz, demektir. Bu sorunun çözümü; aynı anda farklı cihazlardan GSB wifi ağına giriş yapmayı denememektir.

Eğer farklı bir cihazdan yurt internetine bağlanmak istiyorsanız, önce oturum açtığınız ilk cihazdan KYK wifi çıkış yapın. Ardından yeni cihazınızdan KYK Wifi doğrulama ekranına bağlanın. “Maksimum giriş hakkınız doldu” sorunu çözülecektir.

KYK Wifi Kullanıcı Aktif Değil Hatası Nasıl Çözülür?

KYK Wifi bağlantı sorunları arasında en çok karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de “Kullanıcı Aktif Değil Hatası” sorunudur. Bu sorun genellikle kullanıcı oturum üzerinden çok fazla indirme yapmış veya GSB tarafından yasaklanmış sitelere giriş bağlanmıştır. sistem bunu otomatik olarak tespit ettiğinde oturumu sonlandırır ve “Kullanıcı Aktif Değil Hatası” verir.

Bu sorunun çözümü basittir. Ücretsiz internet hakkını dengeli kullanırsanız ve veri kullanımını azaltırsanız “Kullanıcı Aktif Değil Hatası” almazsınız. Eğer bu sorunu aldıysanız Yurt müdürlüklerinden teknik destek alınız.

Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor Hatası Çözümü

KYK wifi giriş yaptıysanız ve “Varsayılan Ağ geçidi kullanılamıyor” hatası alıyorsanız ya sistemde teknik bir sorun mevcuttur ya da bilgisayarınızın wireless sürücüsü doğru yapılandırılmamıştır. İlk seçenekte bir sorun olmadığını varsayarsak, bu sorunu çözmek için bilgisayarınızın kablosuz internet sürücüsünü güncellemeniz veya kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekmektedir.

KYK İnterneti Çok Yavaş Sorunu Nasıl Çözülür?

KYK interneti kotalıdır (Öğrenci başına 16 GB) ve internet hızı sınırlıdır. Altyapı da iyi olmadığından bu sorunu bireysel olarak çözmeniz mümkün değildir. Bu nedenle KYK wifi hızının yavaşlaması gayet doğaldır. Yine de KYK internet hızını biraz da olsa artırmak mümkündür ve birtakım çözümler bulunur. Bu çözümler aşağıda listelenmiştir.

  1. Yurt odanızda kullanmak için wifi güçlendirici ve menzil arttırıcı cihazlar kullanın.
  2. Bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın otomatik güncelleştirme ayarlarını kapatın.
  3. Cihazınızın arka planında çalışan ve internet gerektiren uygulamalar ile programları sonlandırın.
  4. KYK wifi oturumunuzu sonlandırıp yeniden giriş yapın.
  5. Yukarıdakilerden hiçbiri sorununuzu çözmüyorsa ve imkanınız varsa bireysel kablosuz modem tarifesi aboneliği satın alarak KYK internetini kullanmayı bırakabilirsiniz.

KYK Wifi Online Dersleri Açmıyor Sorunu Çözümü

Eğer kullanıcı dostu olmayan bir üniversite web sitesine sahipseniz KYK wifi bu siteye bağlanmakta zorluk yaşayacaktır. Açsa bile bağlantınız kotalı ve yavaş olduğundan verimli bir kullanım imkanı sunmayacaktır. Üstte listelediğimiz KYK internet hızlandırma adımlarını deneyin. Cihaz performansı yurt internetinden verim alma sürecinde oldukça etkili olacaktır.