BRZRKR Vol. 1-11 Grafik Roman İncelemesi

Keanu Reeves ve Matt Kindt tarafından yaratılan aksiyon-bilim kurgu grafik roman serisi BRZRKR incelemesi, Brzrkr Vol. 12 çıkış tarihi, grafik romanın konusu ve detaylı yorumu.

John Wick ve Matrix’in efsane oyuncusu Keanu Reeves ve çizgi roman sanatçısı Matt Kindt tarafından yaratılan BRZRKR, 80 bin yıl önce doğmuş Unute adlı ölümsüz bir savaşçının hayattaki amacını sorguladığı olaylar dizisine odaklanıyor.

Brzrkr Vol. 1 aksiyon sahnesi
Brzrkr Vol. 1 aksiyon sahnesi

Amerikan çizgi roman yayıncısı Boom! Studios’un yayınladığı BRZRKR serisinin illüstrasyon çalışmasını Daredevil, Wolverine ve Ghost Rider gibi çizgi romanları da çizen ünlü çizgi roman sanatçısı Ron Garney üstlenirken grafik romanın renklendirme işlemini ise Harvey ödüllü renklendirme sanatçısı Bill Crabtree yapıyor.

BRZRKR 12. Bölüm Çıkış Tarihi?

Eylül 2021’de Brzrkr Vol. 1 yayınlandı ve ardından 10 bölüm daha yayınlanarak 11. bölümün sonunda Keanu Reeves ve Matt Kindt Brzrkr final bölümü olan Brzrkr Vol. 12’nin yayın tarihi ile ilgili detaylara yer verdi.

Brzrkr Vol.12 için Keanu Reeves, final bölümünün Mart 2023’te geleceğini açıkladı.

BRZRKR Konusu Nedir?

BRZRKR grafik romanı, hayattaki amacını geçmişin izlerinde arayıp ölümlü düşleyen Unute adlı ölümsüz bir savaşçıyı konu almaktadır. 80 bin yıl boyunca yaşamış olan Unute gelecekte alternatif bir dünyada Amerikan ordusunun gizli bir biriminde kötücül niyete sahip kült lideri Caldwell için çalışıyor. Son derece tehlikeli görevlerde baş aktör olan Unute, her defasında ölümle yüz yüze gelse de DNA’sı hızla yenilendiğinden asla ölmüyor.

Unute'un çocukluğu
Unute’un çocukluğu

Saatte yüz kilometre hızla başlayan Brzrkr Vol. 1 Amerikan ordusuna çalışan ölümsüz asker Berserker’e odaklanıyor. Üçüncü dünya ülkelerinde sınır ötesi kanlı operasyonlara gönderilen kahramanımız bir gün ölebilmek umuduyla Ordu’nun pis işlerini yapıyor. Profesör Caldwell tarafından organize edilen gizli askeri birlik aynı zamanda süper asker deneyleri yapan bilimsel bir tesistir.

Dolayısıyla Berserker, protocol araştırmaları adı altında birçok göreve gönderilir. Bu neticelerden Berserker’in ölümsüzlüğünü araştıran bilim insanı Diane, onun 80 bin yıllık hafızasını tazelemesi için çeşitli tedaviler uygular.

Brzrkr Vol. 1 ilk sekans

Silah arkadaşı Jim Keever ve DNA’sını araştıran bilim insanı Diana ile bir dostluk bağı kuran Unute, onlara geçmişinden hatırladığı anıları anlatarak yaşamı hakkında özel detaylar veriyor. Başlangıçta Unute’u sadece bir silah olarak görenler onunla bağ kurdukça önyargılarından arınıyor. Yine de Caldwell, Unute için farklı planlar düşünüyor.

Unute yani Berserker, ailesinin kökenini keşfetmek ve annesine tanrılar tarafından bahşedilen bir aygıtı bulup özgürlüğe erişmek için Suudi Arabistan’a yolculuğa çıkar. Bu arada Caldwell Berserker’in güçlerini kendine absorbe edebilecek bir teknolojinin peşindedir.

Caldwell, Diana ve Jim Keever
Caldwell, Diana ve Jim Keever

Bolca kan, şiddet ve vahşiliğin ayyuka çıktığı BRZRKR ayrıca Kuantum mekaniği ve bilim kurgu ögeleriyle donatılmış bir hikaye örgüsüne sahiptir. Dolayısıyla saf aksiyon içerikli bir grafik roman olmayan Brzrkr ters köşe yapan senaryosuyla bilim kurgu hayranlarını fazlasıyla tatmin edecektir.

BRZRKR Grafik Roman Yorumu

İlk 11 bölümlük BRZRKR serisini okuduktan sonra The Man from Earth ve Wolverine karışımı bir şeyler yapmaya çalıştıklarını düşünebilirsiniz bilhassa ben öyle düşündüm. Tek fark şiddet ve birtakım özgün bilim kurgu ögesiydi.

Brzrkr Diana
Brzrkr Diana

Çizim tarzı oldukça iyi ve sahneler sarıyor. Tek oturuşta, birkaç saat içerisinde okuyabilirsiniz. Ayrıca Keanu Reeves’in metaforik fantazyası kendi hayatından izlerde taşımıyor değil. Zaten Berserker’i görür görmez Keanu Reeves olduğunu anlayacaksınız. Bir Reeves hayranı olarak grafik romanı okurken keyif aldım, diyebilirim.

Ve yakın zamanda BRZRKR grafik romanının Keanu Reeves önderliğinde filme uyarlanacağını duyduysanız filmden önce bu muntazam eseri okumak isteyeceksinizdir.